Liigu lehe põhisisu juurde
EraklientÄriklient

Investeerimine

Säästud pakuvad kindlustunnet

Kus hoida säästetud raha, kuni seda vaja läheb, või kuidas säästetud raha kasvatada? Investeerimisvõimalusi on lõputult ja sobiv investeering sõltub eelkõige eelistustest. Küsi endalt:

  • mis on Sinu rahakogumise eesmärk;
  • kui suurt riski oled valmis võtma;
  • kui kaua soovid raha hoiustada või koguda;
  • millised ootused on Sul saadava tulu suhtes?
1

Investeerimise üks kuldreegel on: alusta pigem varem kui hiljem, sest üldjuhul töötab aeg investori kasuks.

Investeerimisele eelneb alati säästmine, sest investeerida võiks ainult seda raha, mida Sul igapäevaselt vaja ei ole.

Kui Sul säästupuhvrit veel ei ole, alusta selle kogumisega. Loe lähemalt säästmisest ja liigu alles seejärel investeerimise juurde. Selleks uuri erinevaid investeerimisvõimalusi, nende plusse ja miinuseid, loe investeerimisalaseid raamatuid, veebifoorumeid ja blogisid, uuri Facebooki rahatarkuse grupi #Kogumispäevik säästmis- ja investeerimisteemalisi vestlusi ning pea vajaduse korral nõu oma panga konsultandiga.

2

Investeerimisega kaasneb alati risk raha kaotada. Seega, mõtle alati enne investeerimisega alustamist läbi, kui palju oled valmis raha kaotama, ja vali vastavalt sellele välja Sulle sobiv investeerimisstrateegia.

Investeerida saab eri varaklassidesse (nt aktsiad, võlakirjad, kinnisvara, fondid), millel on ka eri riskitase. Üldjuhul kehtib reegel: mida kõrgem on risk, seda kõrgem on oodatav tootlus.

Kui eelmainitud variandid ei ole Sinu jaoks, uuri muid võimalusi, näiteks investeerimist kinnisvarasse või ühisrahastusplatvormide kaudu ettevõtetesse. Hoidu kiiret rikastumist lubavatest petuskeemidest: püramiidskeemidest või kahtlastest ja kiiretest tehingutest, mis tunduvad liiga head, et olla tõsi. Enamasti nii ongi.

Kui oled raha paigutamisel alles algaja ja soovid enam kindlust, pöördu abi saamiseks investeerimisnõustaja poole, kes aitab kindlaks teha Sinu riskivalmiduse taseme ja pakub eri võimalusi nii raha kogumiseks kui ka investeerimiseks.

3

Üks oluline komponent investeerimise juures on aeg. Mida varem investeerimisega alustad, seda rohkem on Sul aega raha kasvatada.

Ajast ja eesmärgist võiks sõltuda ka Sinu investeerimisstrateegia. Mida pikem on ajahorisont, seda rohkem võid riskida. Mida lühema perioodi vältel plaanid investeerida, seda konservatiivsem peaksid olema.

Edukaks investeerimiseks pea silmas järgmisi põhimõtteid:

  • investeerimisel arvesta lisaks paigutuse või kogutud raha väärtuse kasvule ka maksude, tehingukulude ja inflatsiooniga;
  • hajuta riske, kasutades erinevaid säästmise ja investeerimise viise;
  • tee otsuseid lähtuvalt enda riskitaluvusest;
  • pea kinni tehtud plaanist ja eesmärkidest ning väldi emotsionaalseid otsuseid.

Õpi teiste kogemustest

Kuidas kolme lapse ema investeerimismaailma sukeldus?

Praktilisi ja väärtuslikke nõuandeid säästmise kohta leiad Facebooki rahatarkuse grupist #Kogumispäevik, Instagrami kontolt @Kogumispäevik ja kuula Kogumispäeviku Podcast’e.

Oled internetipangast välja logitud!

Kui Sul on küsimusi või ettepanekuid, saada need meile pangateatega. Sinu arvamus on meile tähtis!

Turvaliseks lahkumiseks sulge kõik brauseri aknad!

Parimate soovidega
Swedbank