Minu pensionivara

Meie juures on Teie pensionivara hästi hoitud

  • Teie pensionivara eest kannavad hoolt tipptasemel investeerimisspetsialistid.
  • Meie laiast valikust leiate endale sobiva lahenduse nii II kui ka III sambasse kogumiseks.
  • Oleme kõige suurem pensionipakkuja Eestis – meie hoolde on usaldanud oma pensionivara üle 300 000 kliendi.

Alates 2. septembrist 2019 on II samba pensionifondidel uued nimed, soodsamad tasud ja uuendatud investeerimisstrateegia.

Loe lähemalt

Eesti pensionisüsteem koosneb kolmest sambast

I sammas

I sammas ehk riiklik pension, mis peaks tagama minimaalse kulutuste katmise. Rahvastiku vananemise tõttu suureneb pensionäride hulk ja riikliku vanaduspensioni osakaal väheneb. Seetõttu muutub inimese enda panustamine tulevikuks kogumiseks järjest olulisemaks.

Lähemalt Eesti pensionisüsteemist

II sammas

II sammas ehk kohustuslik kogumispension, mille tööandja arvestab palgast maha ja riik lisab oma panuse. Hinnanguliselt moodustavad I ja II sammas kokku 40% pensionieelsest sissetulekust.

Loen lähemalt

III sammas

III sammas ehk vabatahtlik kogumispension, mida inimene saab ise juurde koguda. III sammas on ainuke võimalus pikaajaliseks kogumiseks, mida riik toetab tulumaksutagastusega. III sammas on Teie isiklik vara, mida saab vajadusel kasutada ka enne pensionile jäämist.

Loen lähemalt

Pension graafik

Kolm sammast kokku on umbes 65% pensionieelsest sissetulekust.

Kolme samba koosmõjul on Teil võimalik endale kindlustada pensionipõlv, kus saate jätkata harjumuspärase eluviisiga.

Pension

Valitud lahendusest võib oluliselt sõltuda Teie sissetulek pensionieas.

Selleks peaks pensioniea sissetulek moodustama aga umbes 65% pensionieelsest palgast. Alustades varakult kogumist III sambasse on see võimalik.

Vaata, kas II sambaga liitumine oli mõistlik otsus

Viimastel aastatel on august olnud finantsturgude jaoks üks heitlikumaid ning see mõjutab ka pensionifondide tootlust. Ajalooliselt on jäänud sellesse kuusse nii Aasia finantskriisi lahvatamine (1998) kui ka eelmise kümnendi suure finantskriisi algus. Tänavu augustis teatasid USA ja Hiina kaubanduspiirangute karmistamisest ning Argentiina oli taaskord sunnitud tõdema, et ei suuda investoritele riigivõlga tagasi maksta. Peamised aktsiaturud reageerisid nendele sündmustele suhteliselt rahulikult, sest suuremad keskpangad jagasid lähtuvalt uutest rahapoliitilistest stiimulmeetmetest selgeid lubadusi.

  • Swedbanki pensionifondide portfellis pakkusid positiivseid tulemusi (kuni 2%) investeeringud võlakirjaturgudele.
  • Paigutused Balti riikide, USA ja Jaapani aktsiaturgudele jäid samale tasemele.
  • Suurima kukkumise (–3,7%) tegid augustis investeeringud arenevate riikide aktsiatesse.

Ettevaade

Enam kui kolmandikul maailma võlakirjaturgudest on intressid muutunud negatiivseks. Seetõttu otsivad paljud investorid teistsuguseid rahapaigutamise võimalusi. Üha suurem osa oma portfellidest eelistatakse suunata riskantsematesse investeerimisvõimalustesse, eelkõige kinnisvarasse ja infrastruktuuri, aga ka aktsiatesse. Meie hinnangul hoiab investorite selline käitumine ostuhuvi aktsiate vastu jätkuvalt kõrgel ning sellel on aktsiaturgudele toetav mõju. Regionaalselt eelistame investeeringuid USA ja Euroopa aktsiaturgudele.

Kas Swedbanki II samba pensionifondidega liitumine on olnud mõistlik otsus?

Meedias arutletakse, kas I sammas saab edaspidi olla suurem kui I ja II sammas kokku. Juulis möödus 17 aastat teise pensionisamba loomisest Eestis. Tuleviku prognoosimiseks tasub uurida, kuidas Swedbanki pensionifonde usaldanud klientidel on läinud. Tegime kolm näidisarvutust ja saime teada, et keskmist palka teeninud inimene on Eesti suurimasse pensionifondi Swedbank K3 (alates septembrist K60) kogunud ligi 11 500 eurot. Sellest üle 2200 euro moodustab fondi positiivne tootlus. Swedbanki pensionifond K3 (nüüd K60) on õigustanud ootusi. Senise 17 aasta kogemus ütleb, et pensionifondiga liitunud kliendid on sellest siiani võitnud.

Loe pikemalt siit

Pikem kuuülevaade: K10, K30, K60, K100, V30, V60, V100Jarno Edur
Swedbanki pensioni- ja investeerimistoodete valdkonnajuht

Investeerimistugi