Minu pensionivara

Meie juures on Teie pensionivara hästi hoitud

  • Teie pensionivara eest kannavad hoolt tipptasemel investeerimisspetsialistid.
  • Meie laiast valikust leiate endale sobiva lahenduse nii II kui ka III sambasse kogumiseks.
  • Oleme kõige suurem pensionipakkuja Eestis – meie hoolde on usaldanud oma pensionivara üle 300 000 kliendi.

Eesti pensionisüsteem koosneb kolmest sambast

I sammas

I sammas ehk riiklik pension, mis peaks tagama minimaalse kulutuste katmise. Rahvastiku vananemise tõttu suureneb pensionäride hulk ja riikliku vanaduspensioni osakaal väheneb. Seetõttu muutub inimese enda panustamine tulevikuks kogumiseks järjest olulisemaks.

Lähemalt Eesti pensionisüsteemist

II sammas

II sammas ehk kohustuslik kogumispension, mille tööandja arvestab palgast maha ja riik lisab oma panuse. Hinnanguliselt moodustavad I ja II sammas kokku 40% pensionieelsest sissetulekust.

Loen lähemalt

III sammas

III sammas ehk vabatahtlik kogumispension, mida inimene saab ise juurde koguda. III sammas on ainuke võimalus pikaajaliseks kogumiseks, mida riik toetab tulumaksutagastusega. III sammas on Teie isiklik vara, mida saab vajadusel kasutada ka enne pensionile jäämist.

Loen lähemalt

Pension graafik

Kolm sammast kokku on umbes 65% pensionieelsest sissetulekust.

Kolme samba koosmõjul on Teil võimalik endale kindlustada pensionipõlv, kus saate jätkata harjumuspärase eluviisiga.

Pension

Valitud lahendusest võib oluliselt sõltuda Teie sissetulek pensionieas.

Selleks peaks pensioniea sissetulek moodustama aga umbes 65% pensionieelsest palgast. Alustades varakult kogumist III sambasse on see võimalik.

Keeruline aasta ei mõjutanud oluliselt pensionifondide pikaajalist tulemust

Pealkirju jälgides oled ilmselt juba märganud, et detsember ei olnud aktsiaturgudel hea kuu. 2018. aasta oli viimase kümne aasta esimene, mil kõik peamised aktsiaturud ja ettevõtete võlakirjade turud olid languses. Näiteks:

  • arenenud riikide aktsiaturge katva indeksi MSCI World väärtus kahanes üle 4% ja arenevate riikide oma 10%;
  • arenenud Euroopa aktsiate hinnad langesid 11% ning Ida-Euroopa ja Baltikumi omad vastavalt 9% ja 7%.

Turgude käitumine mõjutab märkimisväärselt investeerimisfondide tulemusi ja seetõttu jäid meie pensionifondide 2018 aasta tulemused miinuspoolele. Siinkohal tasub meenutada, et 2017 oli pensionifondidel hea aasta ja kui vaadata pikemat ajaperioodi, on näiteks Swedbanki pensionifondide viie aasta tootlus jätkuvalt kenasti plusspoolel.

Meie pensionifondide portfellis näitasid parimat, kohati üle 10%list aastakasvu investeeringud Baltikumi ärikinnisvarasse ja börsil mittekaubeldavate ettevõtete aktsiatesse.

Ettevaade alanud aastale

Alanud aastal oleme jätkuvalt otsimas huvitavaid investeerimisvõimalusi Eestis. Tänu eelmisel aastal vastu võetud investeerimisfondide seadusele saavad pensionifondid asuda ka ettevõtetele laene pakkuma. Lähiaastatel väheneb Euroopa toetusfondide maht Eestile oluliselt ja pensionifondid võiksid suurendada rolli siinsete taristuprojektide rahastamisel, võimaldades nii ettevõtetel kasvada ja pensionifondide klientidel teenida suuremat tootlust.


Pikem kuuülevaade: K1, K2, K3, K4, V1, V2, V3Jarno Edur,
Swedbanki pensioni- ja investeerimistoodete valdkonnajuht

Investeerimistugi