USA maksuresidentide maksukuulekust käsitlevad reeglid

Oma maksuresidentsuse kinnitamiseks palume Teil täita kliendiandmete ankeet. Peale ankeedi täitmist palume Teil see digitaalselt allkirjastada ning saata aadressile info@swedbank.ee.

Välismaiste kontode maksukuulekuse seadus (FATCA)

FATCA on USA alusseadus, mis kehtestati 2010. aastal ja mille eesmärk on suurendada maksukuulekust nende USA maksumaksjate hulgas, kes kasutavad välismaiseid kontosid. FATCA kohaselt peavad välismaised finantsasutused esitama USA-le andmed kõigi finantskontode kohta, mille omanikuks on USA maksumaksjad või sellised välismaised äriühingud, kus USA maksumaksjatel on oluline osalus. FATCA-l on piiriülene mõju ja seetõttu järgivad seda kogu maailma finantsasutused.

Dodd-Franki seadus

Doddi-Franki Wall Streeti reformimise ja tarbijakaitseseadus (Dodd-Frank) on USA föderaalseadus, mis võeti vastu finantskriisiga võitlemiseks. Sellel USA finantsregulatsiooni oluliselt muutnud seadusel on palju eesmärke, sealhulgas finantsturgude ulatuslik reguleerimine ja investorite senisest suurem kaitse. Õigusakti laiem eesmärk on kaitsta USA kodanikke ning seetõttu on sellel piiriülene mõju: selles sätestatud nõudeid peavad hakkama järgima kogu maailma finantsasutused. Seadusest tulenevalt võib USA kodanikel olla piiratud juurdepääs teatavatele investeerimisteenustele ja ‑toodetele.

FATCA kohaselt peavad USA maksumaksjad aru andma oma välismaal asuvate finantsvarade kohta

Alates 1. juulist 2014 peavad finantsasutused kogu maailmas küsima oma klientidelt, kas nad on USA maksukohustuslased. Juriidilistest isikutest kientide kohta uuritakse ka, kas nende omanikud on USA maksuresidendid või kodanikud. Seda kõike nõuab uus USA eeskiri FATCA ehk välismaiste kontode maksukuulekuse seadus. Ameerika Ühendriigid on sõlminud kokkuleppe andmete kogumiseks mitmete riikide, sh Eestiga.

 • Kellel on kohustus USAs maksu maksta?

  USA maksukohustuslased on muuhulgas:

  • Ameerika Ühendriikide kodanikud ja maksuresidendid;
  • isikud, kellel on õigus igal ajal Ameerika Ühendriikidesse elama asuda (kellel on USA elamisluba ehk roheline kaart);
  • teatud aja USAs elanud isikud (mõne erandiga) – lähem teave siit
 • Mida peab tegema klient, kes on USA maksukohustuslane?

  Kui klient on USA maksukohustuslane, palume tal täita vormi, kuhu tuleb lisada USA föderaalse maksukohustuslase identifitseerimisnumber TIN (Taxpayer Identification Number). Klient saab selle numbri USA maksuhaldurilt.

 • Mida peab arvestama juriidiline isik, kellel on vähemalt üks USA maksuresidendist või kodanikust tegelik kasusaaja (isik, kellele kuulub vähemalt 25% juriidilisest isikust või kes muul viisil kontrollib sellest juriidilisest isikust vähemalt 25%)?

  Juriidiline isik peab olema valmis avaldama oma tegeliku kasusaaja maksuresidentsuse ja kodakondsuse. Kui suure osa juriidilise isiku, kelle tegelik kasusaaja on USA maksuresident või kodanik, sissetulekust moodustab passiivne majandustegevus, siis peab finantsasutus avaldama juriidilise isiku andmed Maksu- ja Tolliametile.

  Lisateave passiivse sissetuleku kohta
 • Mis juhtub, kui klient ei esita nõutavaid andmeid?

  Kui klient ei esita nõutavaid andmeid, peab finantsasutus avaldama juriidilise isiku andmed Maksu- ja Tolliametile

  Sellel lehel esitatud teave on lühikokkuvõte. Täpsemat teavet leiate USA maksuhalduri kodulehelt.

  Täpsemat infot FATCA kohta leiad ka Rahandusministeeriumi kodulehelt.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kui jätkate veebilehe sirvimist või vajutate „Jah, nõustun“ ikooni, siis nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. Tutvuge ka meie küpsiste kasutamise eeskirjaga.