Euroopa Liitu ja Euroopa Majanduspiirkonda kuuluvad riigid Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania (k.a Kanaari saared, Ceuta ja Melilla), Holland, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Liechtenstein, Luksemburg, Läti, Malta, Norra, Poola, Portugal (k.a Assoorid ja Madeira), Prantsusmaa (k.a Martinique, Prantsuse Guajaana, Guadeloupe, Reunion), Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome (k.a Ahvenamaa), Taani, Tšehhi, Ungari.
Teised riigid, kuhu saab teha Euroopa makset Andorra, Gibraltar, Mayotte, Monaco, Šveits, San Marino, Saint-Martin, Saint-Barthelemy, Saint-Pierre ja Miquelon, Suurbritannia (k.a Guernsey, Mani saar (Isle of Man), Jersey), Vatikan.
NB! Suurbritannia ei kuulu enam Euroopa Liitu, kuid jätkab osalemist ühtses euromaksete piirkonnas ning sinna on võimalik teha ja sealt vastu võtta Euroopa (SEPA) makseid. 1. jaanuarist 2021 on kohustuslik lisada Suurbritanniasse tehtavatele Euroopa maksetele maksja aadress ja BIC-kood. Swedbankis lisatakse need automaatselt, teie ei pea selleks midagi tegema.
Arvelduspäeval kantakse raha üle saaja panka. Arvelduspäev on kalendripäev, mis pole laupäev, pühapäev, rahvuspüha ega riigipüha.
Finantssanktsioonide, riskiisu ja Swedbanki põhimõtete ning Swedbanki korrespondentpankade tingimuste tõttu on Swedbankil õigus mitte teostada rahvusvahelisi makseid (sh krediteerida laekuvaid makseid) valuutades, mis on seotud riikide või piirkondadega, mille suhtes on EL ja USA kehtestanud ulatuslike sanktsioone:
Swedbank võib kliendi makse peatada, et uurida makse seotust rahvusvaheliste finantssanktsioonidega ja selle vastavust Swedbanki sisemiste otsustega ning korrespondentpankade riskiisuga. Nii võib teha kui makse algatatakse või suundub riiki või piirkonda, millele on kehtestatud relvaembargo või muud piiravad meetmed, või on tegu muu kõrge riskiga riigi või piirkonnaga. Peatatud makse teostamine võib viibida ja klientidelt võidakse paluda lisateabe esitamist oma tehingute kohta.
Riikide ja piirkondade nimekirja kuuluvad muuhulgas (nimekiri ei ole täielik, kuna finantssanktsioone ja põhimõtteid võidakse igal ajal kehtestada või tühistada):
Rahvusvahelise makse seotuse hindamisel ülalnimetatud riikide või piirkondadega, kontrollib pank seoseid kehtestatud rahvusvaheliste sanktsioonidega ja analüüsib lisaks järgmist:
Soovime juhtida tähelepanu asjaolule, et rahvusvaheliste maksete teostamise või juba teostatud makse edastamise tähtaeg (sh laekuvate maksete krediteerimise tähtaeg) võib pikeneda. Rahvusvahelisi makseid võib blokeerida või külmutada ka mõni teine makse teostamises osalev pank (korrespondentpank, saaja või maksja pank) peale Swedbanki. Swedbank ei hüvita oma klientidele makse külmutamisest tulenevat kahju. Seetõttu peaksid kliendid alati ise võimalike rahvusvaheliste sanktsioonide riske hindama.
Kasulikud lingid:
IBAN algab alati kahekohalise riigikoodiga, millele järgneb kahekohaline kontrolljärk, seejärel on enamasti viide pangale (panga kohalik kood) ja riigisisese saaja kontonumber.
IBAN-i kasutamine vähendab maksete viivituste ja vigade arvu, sest makset edastav pank saab kontrollida rahvusvahelise kontonumbri õigsust juba enne makse pangast väljasaatmist.
Oma rahvusvahelise kontonumbri saate teada IBAN-i kalkulaatori abil
Kui teie või teie ettevõte tegutseb laevanduse valdkonnas või on sellega seotud, siis rahvusvaheliste laevandusvaldkonna reeglite kohaselt on kohustuslik väljale „Selgitus“ lisada:
Muul juhul võib makse teostamises tekkida viivitus, kuna maksja pangalt küsitakse puuduvat teavet. Kui makse ei vasta rahvusvahelistele standarditele (sealhulgas USA seadusandlusele), võib korrespondentpank selle külmutada.
Soovime juhtida tähelepanu asjaolule, et nii EL kui ka USA on kehtestanud ulatuslikud (terviklikud) rahvusvahelised sanktsioonid Krimmi ja Sevastoopoli piirkondadele. Sanktsioonid hõlmavad nende piirkondadega seotud impordi, ekspordi, investeeringute ja rahastamise piiranguid ja keelde.
Praeguse olukorra, sisemiste otsuste ja peamiste korrespondentpankade riskipõhimõtete tõttu ei teosta Swedbank reeglina makseid (nii väljaminevaid kui ka sissetulevaid) nendesse piirkondadesse ega makseid, mis on nende piirkondadega seotud (nt saaja aadress on Krimmis), seda mitte üheski valuutas.
EL ja USA on kehtestanud kapitaliturule ja uutele laenudele juurdepääsu piiravad meetmed (sektoriaalsed sanktsioonid) teatud Venemaa pankadele (nt Gazprombank, Venemaa Põllumajanduspank, Venemaa Hoiupank, Vnesheconombank, VTB Pank jne). Swedbank peab veenduma, et mainitud pankadega seotud rahvusvahelised maksed ei rikuks kehtestatud piiranguid. Seega võib Swedbank nendega seotud makseid täiendavalt kontrollida. Kuna varjatud rahastamisega seotud makseid on raske tuvastada, võib makse teostamine viibida või selle täitmisest võidakse keelduda.
Nii EL kui ka USA on kehtestanud sanktsioonid Luganski ja Donetski haldusorganite ning nendega lähedalt seotud füüsiliste ja juriidiliste isikute vastu. Selliste maksete teostamine, mille aadressides ja selgitustes on viited vastavatele piirkondadele või seal registreeritud juriidilistele või füüsilistele isikutele, võib rohkem aega võtta või nende teostamisest võidakse kehtestatud piirangute ja keeldude tõttu keelduda.
Rahvusvahelised sanktsioonid on piiravad mittesõjalised meetmed, mis on kehtestatud eesmärgiga tagada rahvusvaheline rahu ja julgeolek ning inimõiguste järgimine.
Sanktsioone kehtestavad Ühinenud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO), Euroopa Liit (EL) või konkreetsed riigid (nt Ameerika Ühendriigid (USA)). Sanktsioone kehtestatakse riikide või füüsiliste ja juriidiliste isikute suhtes, kes rikuvad inimõigusi, algatavad etnilisi või territoriaalseid konflikte, toetavad terrorismi või rikuvad muid rahvusvahelisi norme ja põhimõtteid.
Rahvusvaheliste sanktsioonide vorm sõltub nende eesmärgist (nt relvastatud konflikti vältimine, terrorismivastane võitlus). Need võivad olla individuaalsed (nt reisikeeld, vara külmutamine), kaupadele ja teenustele suunatud (nt relvaembargod või relvade levitamisega seotud kaupade ja kahesuguse kasutusega kaupade keelamine), peamistele majandussektoritele suunatud (nt naftatootmine või finantssektor) või tervele riigile (nt Põhja-Korea) kehtestatud kõikehõlmavad sanktsioonid.
Swedbanki, nagu ka kõigi teiste finantsinstitutsioonide, ülesanne on rahvusvahelisi finantssanktsioone rakendada. Tuleb tähele panna, et sõltuvalt finantsinstitutsiooni tegevuskoha riigist võib järgitav sanktsioonide nimekiri teatud määral erineda.
Swedbanki poolt rakendatavad finantssanktsioonid on kehtestanud:
Lisaks sellele võtab Swedbank arvesse korrespondentpankade nõudmisi ja Swedbanki enda riskitaluvust. Seetõttu ei osale Swedbank tegevustes, millega hoitakse otseselt või kaudselt kõrvale finantssanktsioonidest, piirangutest, korrespondentpankadest ja Swedbanki sisemistest otsustest.
Swedbankis rakendatavate finantssanktsioonide peamised tüübid:
Oluline on märkida, et vara külmutamine ja mõned valdkondlikud piirangud kohalduvad ka juriidilistele isikutele, mille omanikeks on või mida kontrollivad otseselt või kaudselt sanktsioonide nimekirja kantud isikud. Kuigi need juriidilised isikud ise ei pruugi olla sanktsioonide nimekirja kantud, kohaldatakse neile samasid finantssanktsioone ja Swedbank peab neid rakendama.
EL-i kehtestatud rahvusvahelised sanktsioonid (sealhulgas rakendatud ÜRO sanktsioonid) kohalduvad EL-i territooriumil ja kohalduvad kõigile EL-i territooriumil või sellest väljaspool olevatele EL-i isikutele. Seega on nii finantsasutused kui nende kliendid seadusega kohustatud EL-i sanktsioone järgima ja teavitama pädevaid asutusi juhtumitest, kus neile teada olevalt tehti tehinguid sanktsioneeritud isikutega või mille puhul nad kahtlustavad, et tehti tehinguid selliste isikutega.
Iga klient peab äritehingutes osalemisel hindama võimalike rahvusvaheliste sanktsioonide riske. Finantssanktsioonidest teavitatakse avalikkust tavaliselt aktiivselt ning kliendid, eriti juhul, kui nende tegevus on rahvusvaheline, peavad oma äritegevuse seisukohalt potentsiaalselt olulisi rahvusvahelisi sanktsioone (mitte ainult finantssanktsioone) mõistma ja rakendama. Seetõttu peavad kliendid hindama oma äritegevusi, millel võib olla kokkupuude rahvusvaheliste sanktsioonidega, ning võtma vajalikke meetmeid riskide vähendamiseks.
Ülaltoodud teave ei ole ammendav ja kliendid peaksid konsulteerima pädevate asutuste või sõltumatute õigusnõustajatega juhul, kui neil on küsimusi rahvusvaheliste sanktsioonide rakendamise kohta.
Sõjalised kaubad hõlmavad sõjatehnoloogiat ja -varustust, mida võidakse kasutada riigisisesteks repressioonideks või rahvusvaheliseks agressiooniks või piirkonna ebastabiilsuse põhjustamiseks.
Kahesuguse kasutusega kaup on kaup, sealhulgas tarkvara ja tehnoloogia, mida saab kasutada nii tsiviil- kui ka sõjalisel otstarbel, nii rahuotstarbelisel eesmärgil kui ka abivahendina tuumarelvade või muude tuumalõhkeseadmete tootmisel.
Tavapäraselt on relvaembargode/kahesuguse kasutusega kaupadele piirangute kehtestamisel ka nendega seotud tehnilise ja finantsabi ning muude teenuste osutamine keelatud. Kuigi esmane vastutus kaupade ja tehnoloogiate liigitamise eest lasub selliseid esemeid saatvatel või saavatel klientidel, on finantsabi osutamise keeld ka panga jaoks kohustuslik.
Sõjaliste kaupade/kahesuguse kasutusega kaupade keeld tähendab seda, et Swedbank ei saa osaleda mistahes finantstehingutes ega pakkuda ärilist abi ega rahalist tuge klientidele, kes müüvad, tarnivad, edastavad, vahendavad või ekspordivad selliseid kaupu riikidesse, mille suhtes on kehtestatud piirangud (nt Venemaa Föderatsioon), kui neid kasutatakse sõjalisel eesmärgil, või kui kliendid müüvad, tarnivad, edastavad või ekspordivad selliseid kaupu vastavasse EL-i nimekirja kantud ettevõtetele. Sellest tulenevalt võib Swedbank sellise seotusega makseid täiendavalt kontrollida Ja maksekorralduse teostamise tähtaeg võib viibida või selle teostamisest võidakse keelduda.
EL-i nimekirjas on energiasektoriga seotud kaubad, mille Venemaale eksportimisele on seatud piirangud. USA on kehtestanud piirangud kõigile kaupadele ja mitterahalistele teenustele ja tehnoloogiale, mis toetavad energiaprojekte. Et mitte osaleda keelatud tehingutes, peab pank teadma, kas kliendil on olemas ametkondade vastav luba.
Swedbanki kaudu saate teha ülekandeid välispankadesse või lasta kanda raha välismaalt oma kontole. Kui Teie kontol pole valuutat, milles soovite makset teha, konverteerib pank vajaliku summa, võttes aluseks kursi, mis makse tegemise hetkel kehtib. Ülekande tegemiseks välismaale on vaja täita välismaksekorraldus.
Rahvusvaheline kontonumber ehk IBAN (International Bank Account Number) on Teie kontonumbri rahvusvaheline standardvorm. BIC-kood (Bank Identification Code) on 8- või 11- kohaline tähtede (või tähtede ja numbrite) kombinatsioon, mis võimaldab üheselt identifitseerida panka. Swedbanki BIC-kood on HABAEE2X.
NB! Rahvusvahelise kontonumbri ja saaja panga BIC -kood välismaksekorraldusel tagab raha kiirema liikumise ning kulude kokkuhoiu. Kui saaja kontonumber ei ole esitatud IBAN-i kujul ja välispank esitab Swedbankile seetõttu teenustasunõude, debiteeritakse see kliendi kontolt.
Lähemalt rahvusvahelisest kontonumbrist
Välismakse tegemiseks ei ole vaja välisvaluuta arvelduskontot. Ülekande tegemiseks vajalik summa konverteeritakse Teie kontolt hetkel kehtiva kursi järgi. Alates 10 000 eurost pakub pank automaatselt soodsamaid kursse tööpäeviti kell 8.30–17.00. Soodustus sõltub summast ja konkreetsest valuutast.
Samadel põhimõtetel konverteeritakse ka välislaekumiste puhul. Teie kontole välismaksena laekuv välisvaluuta konverteeritakse hetkel kehtiva kursi järgi automaatselt eurodeks.
Vastavalt Hiina Rahvavabariigi seadustele on Hiinas välismaksed hiina jüaanides (CNY) eraisikutelt/eraisikutele keelatud. Juriidiliste isikute vahelised välismaksed on lubatud vaid Hiinas tegutsevatele ettevõtetele, kellel on jüaanides (CNY) välismaksete laekumine lubatud.
Hiina jüaani makse teostamisel on pangal (korrespondentpanga nõudmisel) õigus nõuda ja kliendil kohustus pangale edastada ekspordi/impordi dokumente, vm. tehinguga seotud dokumentatsiooni.
Makse selgitus: /GOD/ payments for clothes, invoice no. 123, contract no.5 jne
Kohustuslike andmete puudumisel makse tühistatakse.
Swedbank AS sulgeb EUR ja USD kontod Deutsche Bank AG-s (DEUTDEFF) ja Deutsche Bank Trust Company Americas (BKTRUS33) 16. juunil 2017. Jätkame euro- ja dollarimaksete vahendamist koostöös alljärgnevate teenusepakkujatega:
Palun teavitage oma äripartnereid ülaltoodud muudatustest.
Kui soovite oma Swedbanki kontole välismaalt laekumist, tuleb Teil maksjale anda järgmised andmed:
NB! Korrespondentpank tuleb valida ülekantava valuuta järgi.
Ühtne euromaksete ala (Single Euro Payments Area e SEPA) võimaldab terves euroalas teha makseid samadel tingimustel. Ka Swedbank on SEPA süsteemiga liitunud.
Eestist jõuab raha kolme tunniga Lätti, Leetu, Rootsi, Soome, Taani ja Norrasse.
Grupisisest makset saab teha, kui ka saajal on konto Swedbanki Grupi pangas. Maksele peab olema märgitud saaja rahvusvaheline kontonumber (IBAN).
Swedbanki kaudu saate teha tavapärasest kiiremaid ja odavamaid välismakseid kõikidesse Euroopa Liidu riikidesse ning meie partnerpankadesse Lätis, Leedus, Soomes, Taanis, Norras ja Rootsis.
Välismakseid Vene rublades on võimalik teha kõikidesse Venemaa pankadesse ja nendesse välispankadesse, kus on Vene rublade korrespondentkontod.
Vene Föderatsiooni Keskpanga nõudel on Vene pangad kohustatud kontrollima kõiki välismaalt laekuvaid rublamakseid. Kui soovite, et makse jõuaks õigel ajal saajani, veenduge, et maksekorraldus oleks nõuete järgi täidetud. Vastasel juhul on Vene pankadel õigus Teie makset kontrollida ning makse jõudmine saajani võib viibida.
maksumaksja registreerimiskood ehk INN (ja KPP) märgitakse saaja nime väljale, nime ette. Kui saaja nimi on liiga pikk, tuleb nime jätkata sujuvalt ilma tühikuteta (ilma poolitusmärgita) aadressi väljal.
Näide: INN1234567891.KPP123456001 ООО Severnyy Tr/e/vel.
Eraisikule makset tehes tuleb lisada saaja isanimi.
Näide: Potapov Ivan Ivanovich.
20-kohaline number, milles 6-8 koht on 810
näide: 4xxxx810xxxxxxxxxxxx
saaja panga täielik nimi + linn + saaja panga BIK (9 kohta) + saaja panga korrespondentkonto Vene Föderatsiooni Keskpangas (20 kohta, algab 301). BIK ja korrespondentkonto kolm viimast numbrit peavad kattuma.
Näide: OAO AKB Probiznesbank, g.Moskva, 044525986.30101810600000000 986
(eeldab 20-kohalise konto 303.. olemasolu arvel), siis sisestatakse filiaali nimetus ja konto saaja panga väljale ja peapanga andmed liiguvad korrespondentpanga väljale.
Näide:
saaja pank: Vernadskoe otdelenie 9038, 303xxxxxxxxxxxxxxxxx.
saaja panga korrespondentpank: OAO AKB Probiznesbank, g.Moskva, 044525986.30101810600000000986
Näide: (VO20100) predoplata za transportnye uslugi, schet no.5 ot 15.03.2012, NDS 1500 RUB.
Valuutatehingukood VO tuleb küsida oma välispartnerilt, ilma VO koodita makse tagastatakse. Juhul kui soovite ise valida VO koodi, tuleb silmas pidada, et mitteresident - tähendab Venemaa suhtes mitteresidenti (ehk Eesti kodanikku või Eestis registreeritud ettevõtet) ja resident - tähendab Venemaa residenti (ehk Venemaa kodanikku või Venemaal registreeritud ettevõtet).
Kui olete oma kaardi või autentimisvahendites kasutatavad andmed kaotanud või kahtlustate, et need on sattunud kolmandate isikute kätte, ärge kõhelge meile mis tahes ajal (ööpäev läbi) helistamast. Blokeerime kohe teie kaardi või juurdepääsu teie internetipanga kontole ja keegi teine ei saa ligi teie kontodel olevale rahale.
Peale selle blokeerime automaatselt juurdepääsu internetipangale, kui sisselogimisandmed (kasutajatunnus või parool PIN-kalkulaatorist) on viis korda järjest valesti sisestatud. Konto taasaktiveerimiseks helistage meile numbril 6 310 310 / 6 132 222 (8.00–20.00 tööpäevadel ja 9.00–16.00 laupäeviti). Konto korduva blokeerimise korral peate pöörduma pangakontorisse. Broneerige külastusaeg ette. Kas märkasite oma kontol autoriseerimata tehinguid, mis tehti vahetult enne internetipanga juurdepääsu blokeerimist? Kontrollige oma kontoväljavõtet ja teavitage meid sellest.
Sisselogimise seanss lõppeb, kui te ei tee internetipangas viis minutit ühtegi tegevust. Teil palutakse uuesti sisestada oma sisselogimisandmed. Ajapiirang on kehtestatud turvalisuse huvides, et takistada juurdepääsu internetipangale, kui kasutaja unustab pärast internetipanga kasutamist oma kontolt välja logida.
Kui olete internetipanga seansi lõpetanud, logige välja (klõpsates „Logi välja“) ja sulgege veebilehitseja.
Arvutis:
Kui klõpsate luku tähisel, peaksite nägema õiget Swedbanki sertifikaati:
Nutiseadmes:
Enne sisselogimisandmete sisestamist veenduge, et veebilehe domeen on „swedbank.ee“.
https://www.ria.ee/en.html
Kui teete oste veebipoodides, olge oma isiku- ja finantsandmete esitamisel ettevaatlik. Soovitame veenduda isiklike seadmete kaitstuses ja järgida alati järgmisi nõuandeid.
Swedbanki jaoks on oluline, et kliendid tunneksid end meie elektrooniliste kanalite kaudu tehinguid tehes ohutult ja turvaliselt. Seepärast püüame tagada oma IT-süsteemide võimalikult suure turvalisuse. Sellest hoolimata võib mõni viga läbi lipsata. Kui avastate turvaaugu, tahaksime sellest lähemalt kuulda, et saaksime probleemi võimalikult kiiresti kõrvaldada.
Saatke e-kiri aadressile responsible-disclosure@swedbank.com. Eelistame, et kasutaksite saadetava teabe kaitseks meie avalikku PGP-võtit. Palume esitada järgmised andmed.
Swedbank töötleb teie esitatud isikuandmeid selleks, et teavitada teid nende turvaaukude analüüsist ja parandamisest, millest te meile teada andsite, ning et võtta teiega vajaduse korral ühendust esitatud teabe kontrollimiseks. Lisateavet Swedbanki isikuandmete töötlemise protseduuri kohta leiate Swedbanki isikuandmete töötlemise põhimõtete alt veebilehel www.swedbank.ee.
Võite teatada turvaaukudest, mille olete avastanud ükskõik millisest meie teenusest. Turvaaugud on näiteks murdskriptimine, krüpteerimisvead või loogiliste juhtelementide turvalisust mõjutavad vead. Turvaaukudest teatamise võimalus ei ole mõeldud teistest loogikavigadest või tekstides esinevatest vigadest teatamiseks ega meie teenuste turvalisuse vms kohta küsimuste esitamiseks.
Saadame teile kinnituse, et oleme teie kirjelduse kätte saanud, hoiame teid probleemi lahendamisega kursis ja teatame teile, kui probleem on lahendatud. Me ei maksa turvaaukudest teatamise eest tasu.
Nii meie kui ka meie klientide turvalisuse tagamiseks on oluline, et te järgiksite häid tavasid. See tähendab järgmist.
Jah, kuid sellisel juhul ei saa me teile vastata ega teid probleemi lahendamisega kursis hoida.
PGP võti
Võtme ID: 0x0AD6CCAF
Kontrollkood: 2D14 4030 6D4B 68C3 F286 3AC6 333B E8E4 0AD6 CCAF
Soovitame Sul uuendada enda veebilehitsejat ja operatsioonisüsteemi kohe, kui uuendused on saadaval. Need uuendused on võimalik määrata automaatseteks, et internetipanga kasutamine oleks veel mugavam ja turvalisem. Toetame ametlikult järgmisi veebilehtisejate versioone:
Kui Teil on küsimusi või ettepanekuid, saatke need meile pangateatega. Teie arvamus on meile tähtis!
Parimate soovidega Swedbank