Liigu lehe põhisisu juurde
EraklientÄriklient

Säästmine

Iga kuu säästes suudad eesmärke täita

Raha kõrvalepanemine on oluline osa targast majandamisest, kus võtmesõnaks on eesmärkide seadmine. Konkreetsed rahalised ja ajalised eesmärgid teevad säästmisega alustamise lihtsamaks.

  • Maksa kõigepealt iseendale – pane oma sissetulekust 5–10% kõrvale.
  • Sea endale konkreetsed eesmärgid.
  • Tekita endale esmalt rahaline puhver.

Säästmise ABC

Vastupidiselt levinud eksiarvamusele, et säästa suudavad vaid väga suure sissetulekuga inimesed, piisab säästmisega alustamiseks vähesest – kümnest-paarikümnest eurost kuus –, millest koguneb näiteks aastaga juba täiesti arvestatav summa. Säästmise juures on kõige tähtsam järjekindlus, seega tekita endale regulaarne harjumus raha kõrvale panna. Üheks abiliseks raha säästmisel on Rahakoguja. Ideaalis võiksid oma kuusissetulekust säästa 5–10%.

Rahaline puhver on eelkõige vajalik selleks, et saaksid mõne ootamatu sündmuse korral rahaasjadega paremini hakkama. Näiteks võib eelarve üsna kiirelt miinusesse viia ootamatu haigestumine, autoremont või töö kaotus. Sellepärast kutsutakse rahalist puhvrit ka meelerahufondiks. Et Sul oleks lihtsam säästmisega alustada, toome ära mõne lihtsa nipi.

Kindla eesmärgi nimel säästa on lihtsam kui panna raha kõrvale lihtsalt mustadeks päevadeks. Kui eesmärgid on kirjas, saad teada, kui palju suudaksid iga kuu raha kõrvale panna ja kui kaua võiks unistuse täitumine aega võtta. Eesmärgid peavad olema selged, mõõdetavad, isiklikult olulised ja ajaliselt piiritletud. Oleme Minu eelarvet välja toonud mõne näidiseesmärgi, mis aitavad Sul läbi mõelda, mille jaoks on praegu kõige tähtsam säästa. Võid seada ka mitu eesmärki, eraldi iga unistuse jaoks. Sellest saab kõik alguse. Pane iga päev kirja, millele raha kulub ja mis gruppidesse väljaminekud jaotuvad, ning mõtle, kas saaksid neid kulusid kärpida. Selleks võid kasutada Exceli tabelit, märkmikku, Minu eelarvet või mõnda rakendust, näiteks GoodBudgetit või Walletit. Loe eelarve koostamisest lähemalt. Raha kogumist võib alustada ka väikestest summadest ja selleks tuleb lähtuda põhimõttest: kuluta seda, mis jääb üle säästmisest, mitte ära säästa seda, mis jääb üle kulutamisest. Tihti koguvad inimesed endale küll rahalise puhvri, kuid soovivad selle esimesel võimalusel emotsiooniostude peale ära kulutada. Selle vältimiseks küsi endale enne igat ostu, kas see on vajalik või saad tegelikult ka ilma hakkama. Ava uus arvelduskonto, mille saad siduda konkreetselt mõne püstitatud eesmärgiga (nt reisikonto, mustadeks päevadeks, pulmad, oma kodu vms). Swedbankis saad oma kontode vahel raha liigutada tasuta ja ülekanne toimub kohe. Palga laekudes on mõistlik kõigepealt maksta iseendale ehk panna säästmiseks mõeldud summa kohe kõrvale kas kogumiseks mõeldud kontole või kogumishoiusele.

Lisalugemist säästmise kohta

Õpi teiste kogemustest

Eksperiment: kuu jooksul on võimalik säästa ligikaudu 200 eurot

Praktilisi ja väärtuslikke nõuandeid säästmise kohta leiad ka Facebooki rahatarkuse grupist #Kogumispäevik, Instagrami kontolt @Kogumispäevik ja kuula Kogumispäeviku Podcast’e.

Oled internetipangast välja logitud!

Kui Sul on küsimusi või ettepanekuid, saada need meile pangateatega. Sinu arvamus on meile tähtis!

Turvaliseks lahkumiseks sulge kõik brauseri aknad!

Parimate soovidega
Swedbank