Liigu lehe põhisisu juurde
EraklientÄriklient

Laps ja rahatarkus

Finantskirjaoskus ehk rahatarkus tagab arukate otsuste tegemise rahaasjades.

Selleks, et lapsed kasvaksid rahatargaks, peaksid seda olema ka nende vanemad. Olles ise rahatark, on lihtsam neid teadmisi lastele edasi anda.

Rahatarkus on näiteks:

 • oskus koostada pere-eelarvet;
 • teadmised investeerimise põhitõdedest;
 • säästev ja vastutustundlik hoiak raha suhtes.

Kuidas jagada rahatarkust lastele?

Emal, isal ja teistel lähedastel on laste hoiakute kujundamisel tähtis roll. Lapsed jälgivad pereliikmete igapäevast rahaga majandamist ja sellest tekib neil üldine arusaam rahast. Näita, kui palju kulub raha kodule, transpordile, söömisele, vaba aja veetmisele ja laenukohustuste tasumisele. Õpeta lapsele, kuidas teha ostunimekirja ja millised on mõistlikud valikud kaupluses. See, millal lapsele taskuraha anda, sõltub lapse küpsusest ja vanemate väärtushinnangutest. Kindlasti ei ole hea siduda taskuraha kodutööde tegemisega, mille eest laps nagunii vastutab. Küll aga võib taskuraha olla seotud keerukamate tööülesannete täitmisega. See aitab lapsel õppida eesmärkide seadmist ja kogumist ning suurendab samal ajal tema iseseisvust. Täpse summa väljaselgitamiseks proovi eri võimalusi. Alusta väiksematest summadest, mille kasutamise üle saab laps ise otsustada. Järk-järgult summat suurendades saad lapsele õpetada ka raha kogumist. Sõlmi lapsega kokkulepe, milliseid kulutusi peaks ta oma eelarvest ise katma ja millised tasutakse pere ühisest rahakotist (nt rõivad, meelelahutus, telefoniarve jne). Näita lapsele, kuidas seada lühi- ja pikaajalisi rahalisi eesmärke ning tehke koos plaan, kuidas nendeni jõuda. Arvutage koos, kuidas mõjutab laenu kasutamine ostu maksumust ja võrrelge seda säästmisega. Aruta koos lapsega, kui palju kulub raha arvuti ostuks, puhkusereisil või ülikoolis õppides ning kuidas ja kui kaua tuleb selleks raha koguda. Seleta talle, et aeg-ajalt tuleb teatud asjadest suuremate unistuste või soovide nimel loobuda. Peale selle, et pangakaart õpetab rahaga ümberkäimist, on see lapsele ka märk sellest, et vanemad usaldavad teda. Pangakaardi kasutamine on üldiselt ka turvalisem kui sularaha kaasas kanda. Kontoväljavõtet jälgides tekib lapsel parem ülevaade, millele raha kulub. Lisaks saate interneti- või mobiilipangas lapse rahaasjadel silma peal hoida ja vajaduse korral tema limiite muuta. Suvine töökoht või poole kohaga töötamine annab hindamatu kogemuse raha väärtuse tundmaõppimisel ja aitab noort elukutse valikul. Kiida ja tunnusta last mõistliku rahakasutuse ja eesmärkide saavutamise eest.

Ülikoolis käimine, eriti kui lähed õppima teise linna ja hakkad seetõttu esimest korda üksi elama, nõuab rahalist plaanimist. Seda ka juhul, kui Sa asud õppima tasuta kohal.

Õpingud võtavad suurema osa päevast, seega on ülikooli kõrval täiskohaga töötamine keeruline. Ehkki Eesti ülikoolides enamasti õppemaksu ei nõuta, kaasnevad ka tasuta õppimisega suured kulud.

Ülikoolis käimine tähendab enamat kui vaid õpingutega seotud kulutusi; lisanduvad muud eluks vajalikud väljaminekud: eluase, transport, söök, meelelahutus.

Selleks, et aru saada, kui suurte kuludega peaks tudeng arvestama, tasub teha näidiseelarve: millised on väljaminekud, tema enda sissetulekud ning kas ja kui palju saavad toetada vanemad. Loe eelarve koostamise kohta lähemalt.

Lisalugemist, kuidas tudengipõlves rahaasju korraldada

Kui kulusid on rohkem kui rahalist võimalusi, tuleks juba enne semestri algust otsida lisatööd.

Töökuulutustel saab silma peal hoida näiteks järgmiste lehtede kaudu:

Lisaks poole või täiskohaga töötamisele võivad abiks olla ka lühiajalised tööd, näiteks asendamised puhkuste ajal või abitööd kiiretel päevadel. Sellised tööampse vahendab näiteks Goworkabit. Veel võib tööotsingutel abi olla mobiiliäpist nimega MeetFrank. Kindlasti tasub teha ka konto LinkedIni keskkonda.

Väärtuslikke ja praktilisi nõuandeid tudengi toetamise või õppeperioodi rahastamise kohta leiad ka Facebooki rahatarkuse grupist #Kogumispäevik, Instagrami kontolt @Kogumispäevik ja kuula Kogumispäeviku Podcast’e.

 • Jaak Roosaar „Rikkaks saamise õpik“
 • Kim Kiyosaki „Rikas naine“
 • Robert Kiyosaki „Uus võimalus“
 • Seppo Saario „Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse“
 • T. Harv Eker „Miljonäri mõtteviisi saladused“
 • Riin Tuttelberg „Tom õpib rahamängu“
 • Mihkel Truman, Jaak Roosaar „Kuidas saada rahatargaks?“
 • Loe ka veebist tasuta kättesaadavat finantsaabitsat

Oled internetipangast välja logitud!

Kui Sul on küsimusi või ettepanekuid, saada need meile pangateatega. Sinu arvamus on meile tähtis!

Turvaliseks lahkumiseks sulge kõik brauseri aknad!

Parimate soovidega
Swedbank