Liigu lehe põhisisu juurde
EraklientÄriklient
Tule meie kliendiks

Alustan ettevõtlusega

Ettevõtlus võimaldab paindlikkust ja eneseteostust

Kui palgatöö ei paku Sulle piisavalt eneseteostust või paindlikkust, tasub oma oskused ja teadmised käiku lasta ettevõtluses.

  • Esialgu võid lisatööga tegelda põhitöö kõrvalt.
  • Samuti võid äriks muuta näiteks oma hobi.

Ettevõtlusega alustamine

Ettevõtjaks hakkamise mooduseid on mitu, näiteks võid pakkuda eri tooteid-teenuseid (käsitöö või hoidiste müük, koristus- või remonditööde ja lastehoiu pakkumine jmt) või alustada tegevust vabakutselisena intellektuaalse ja loometegevuse valdkonnas (fotograafia, disain, maalimine-joonistamine-kirjutamine). Lisatöö võimalusi pakuvad ka tänapäevased jagamisteenuse lahendused, näiteks Airbnb, Uber ja Autolevi.

Panime kirja mõne olulisema asja, millele peaksid mõtlema enne, kui otsustad palgatööst loobuda ja ettevõtjaks hakata.

Kõik saab alguse suurepärasest ideest, kuid mõistlik on iseseisvat äri alustada oma ressursside najal – Sinu oskused, kogemused ja kontaktid on väärtuslikud. Valdkonna spetsialistina kaalu võimalust müüa oma oskusi eraettevõtjana. See võimaldab valida nii kliente, töö tegemise aega kui ka töötasu. Eestis on osaühingu loomine lihtne, seda saad kiirelt ja mugavalt teha interneti teel. Kui Sinu tulevane tegevusvaldkond kapitalimahutusi ei nõua, võid alustada osakapitali sisse panemata. Siiski arvesta, et piisava käibevoo tekitamine võib võtta aega ning ka alustava ettevõtjana tuleb rahaasjadega hakkama saada. Kogu endale paari kuu jagu rahalist puhvrit, millega katta nii elamiskulud kui ka ettevõtluse alustamisega seotud väljaminekud. Kui oled otsustanud oma ettevõttega alustada, koosta võimalikult täpne äriplaan. Selleks analüüsi turgu ja konkurente, kirjelda pakutav teenus ja too välja oma eelised, kaardista potentsiaalsed kliendid ja nendeni jõudmise kanalid, prognoosi oodatavad tulu- ja kuluallikad ning sea endale soovitud eesmärk. See annab tegevusele vajaliku raamistiku ja konkreetse sihi, mille nimel töötada.
Äriplaani koostamiseks kasuta lihtsat tööriista, mis aitab Sul kõik vajalikud sammud läbi mõelda.
Iseendale tööandjaks olemine tähendab ka raamatupidamisega tegelemist ja esialgu võib aruandlus- ja maksukohustustest läbinärimine olla võrdlemisi keeruline. Kui palgatöötajana tasub sotsiaal- ja tulumaksu Sinu eest tööandja, siis eraettevõtjana on need Sinu kanda. Teenuste pakkumisel peaks koostöö põhinema kokkulepetel, kus on kirjeldatud mõlema poole õigused ja kohustused. Nii on Sul kindlam tunne, et saadakse just seda, mida tellitakse, ja kui ei saa, saab lepingule viidates oma õigusi nõuda. Kindlasti peaks lepingus olema ära toodud tellitava töö ja pakutava teenuse sisu, töö tegemiseks kuluv aeg, selle üleandmise vorm ja koht ning töö eest saadav tasu. Oma ettevõtte loomine võtab aega ja sageli tuleb seda leida puhkeaja arvel. Ära siiski üle tööta, muidu võid peagi sattuda olukorda, kus Sul ei ole enam edasi tegutsemiseks energiat. Läbipõlemise ennetamiseks võta endale aega nii töö tegemiseks kui ka puhkamiseks, lähedaste ja sõpradega koos olemiseks.

Lisalugemist, kuidas ettevõtlusega alustada ja lisaraha teenida

Õpi teiste kogemusest

Väikeettevõtja: kuidas hoida kõrvaltegevustelt aega kokku ja keskenduda äri kasvatamisele?

Praktilisi ja väärtuslikke nõuandeid säästmise kohta leiad Facebooki rahatarkuse grupist #Kogumispäevik ja Instagrami kontolt @Kogumispäevik.

Swedbank logo

Internet Exploreriga ei saa internetipanka avada.

Palun kasuta Google Chrome’i, Mozilla Firefoxi või Microsoft Edge’i.

Alates 23. märtsist ei ole võimalik Internet Exploreri veebibrauseri kaudu Swedbanki internetipanka avada.

Internet Exploreri kaudu ei saa teha ega kinnitada Swedbanki makseid ka teistel veebilehtedel.

Soovitame kasutada Internet Exploreri asemel Google Chrome’i, Mozilla Firefoxi või Microsoft Edge’i uusimat versiooni. Nende seadistamise juhendid leiad siit.

С 23.03.2021 Интернет-банк Swedbank недоступен в браузере Internet Explorer.

С помощью Internet Explorer невозможно авторизоваться или осуществлять платежи через Swedbank на сторонних веб-страницах.

Вместо браузера Internet Explorer мы рекомендуем использовать браузеры Google Chrome, Mozilla Firefox или Microsoft Edge. Инструкции по установке упомянутых браузеров можно найти здесь.

From 23.03.2021 Swedbank Internet Bank and Banklink is no longer available using Internet Explorer browser.

It is not possible to authorize or make payments from Swedbank on other web pages using Internet Explorer.

Instead, we suggest using Google Chrome, Mozilla Firefox or the newest version of Microsoft Edge. To find out how to install the suggested browsers, please click here.

Klienditugi - Инфо и помощь - Customer service: +372 6 310 310

Swedbank
  • Teie operatsioonsüsteem ja veebilehitseja ei ole kaasaegne ega toetatud Swedbank internetipanga poolt. Palun uuendage oma operatsioonsüsteem ja veebilehitseja või pöörduge vastava IT tehnilise spetsialisti poole.
  • The operating system of your device & your browser are too outdated to be supported by Swedbank Internet Bank. Please, update the operating system & browser or turn to IT specialist for technical help.
  • Ваш браузер или операционная система недостаточно современны для использования в интернет банке Swedbank. Пожалуйста обновите операционную систему и браузер или обратитесь за технической помощью к ИТ специалисту.

Oled internetipangast välja logitud

Turvaliseks lahkumiseks sulge brauseri aken. Kui soovid jätkata, logi palun uuesti sisse.