II sambast lähemalt

Hea II samba pensionifond võib Sulle tulevikus anda märkimisväärse sissetuleku.

Tähelepanu! Kuni 30. novembrini 2020 saavad II sambaga liituda 1970.–1982. aastatel sündinud inimesed.

 • II samba eesmärk on kompenseerida I samba (riikliku vanaduspensioni) vähenemist.
 • Igast Sinu brutopalgast läheb 2% pensionifondi ning riik lisab sotsiaalmaksu osast Sinu isikliku tuleviku kindlustamiseks veel 4% juurde.
 • II sambaga liitumine on kohustuslik kõigile, kes on sündinud alates 1983. aastast.
Valin pensionifondi

Oluline teada II sambast:

 1. Töötaja palgast arvestatakse sotsiaalmaksu 33%, millest 13% suunatakse ravikindlustuseks ja 20% riiklikuks pensioniks (I sammas), mis makstakse kohe välja praegustele pensionäridele. Sõltuvalt töötajate ja pensionäride arvust muutub riikliku pensioni väljamakstav summa.
 2. II pensionisambaga liitudes läheb riiklikuks pensioniks 16% ja 4% Sinu isikliku tuleviku kindlustamiseks, millele lisandub Sinu palgast 2%. Seda osa ei maksta välja praegustele pensionäridele vaid Sulle, kui oled jõudnud pensioniikka. Seega on pensioni II samba eesmärk tasakaalustada tulevikus pensioni I samba vähenemise tulemusel tekkivat puudujääki. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkab II sammas mõjutama positiivselt Sinu sissetulekut pensionieas.
 3. Pensioni II sambasse kogumine toimub automaatselt igakuiste maksetena ning vastavalt Sinu töötasu suurusele.
 4. Leia endale sobiv fond II sambasse kogumiseks.

  • Kõrgema riskiga fondid (K1990–1999, K100, K60, K30), kus on rohkem aktsiainvesteeringuid. Aktsiainvesteeringute puhul võib ette tulla suuremaid kõikumisi, mistõttu sobivad need just noorele kogujale, kelle kogumisperiood on pikk ning ajutised kõikumised kogujat ei mõjuta. Nii on võimalik teenida suuremat tootlust.
  • Madalama riskiga fondid (K10), kus on rohkem võlakirju. Võlakirjainvesteeringud on üldjuhul stabiilsemad ja madalama riskiga. Need sobivad pigem vanemale kogujale, et säilitada enne pensionile jäämist kogutud pensionivara.
 5. Kui kogud Swedbanki aktiivselt juhitud fondidesse (K100, K60, K30, K10), anname Sulle märku, kui on aeg fondi vahetada. Elutsüklifondi kogudes ise fondi vahetama ei pea, kuna selle riskiprofiil muutub ajas konservatiivsemaks. Seega saad kogu kogumisperioodi vältel koguda ühes fondis.
 6. Lisaks tootlusele pööra alati tähelepanu tasudele. Swedbanki pensionifondide tasud on aktiivselt juhitud fondide (K100, K60, K30, K10) lõikes ühed Eesti soodsaimad.
Soovitus! Tasub meeles pidada, et I ja II sambast jääb väheks, sest need kokku moodustavad üldjuhul umbes 40% pensionieelsest palgast. Hea võimalus lisaks koguda on tulumaksusoodustusega pensioni III sammas.

Milline pensioni II samba fond sobib Sulle kõige paremini?

Elutsüklifond

K1990–1999

Aktiivselt juhitud fondid

K100, K60, K30 ja K10

Fond investeerib muuhulgas Eestisse ja teistesse Balti riikidesse
Igakuised ülevaated fondi investeeringute ning tulemuste kohta
Aktiivne fondijuhtimine
Fond investeerib
peamiselt indeksitesse
Fondi riskiprofiil muutub ajas automaatselt

Valin fondi

Lähemalt

Valin fondi

Lähemalt

Kasulikud lingid

Investeerimistugi