1. jaanuarist lisanduvad uuendused, mis teevad teise samba veel kasulikumaks.
Kõige tähtsam on koguda pikaajaliselt, sest vaid nii kindlustad endale parema pensionipõlve.
Vajad nõu? Helista meile numbril 6 310 310 ja vali teemaks pension.
Pensionile jäädes on Sul nüüd raha kasutamiseks 3 erinevat võimalust.
Soodsamatel tingimustel saad raha välja võtta juba 5 aastat enne vanaduspensionile jäämist. Puuduva töövõime korral saad raha välja võtta tulumaksu maksmata.
2021. aasta septembrist saad hakata oma pensionivara pensioni investeerimiskonto kaudu ise investeerima. Nii saad luua päris oma pensionifondi ja selle investeeringuid ise juhtida.
Pensioni investeerimiskonto raamistik on veel väljatöötamisel, kuid juba lähikuudel saame sellest lähemalt rääkida.
Avalduse pensioni investeerimiskontoga liitumiseks saad esitada alates 1. aprillist 2021. Ise investeerima saad hakata septembrist.
Vajadusel saad sambast loobuda ja kogutud summa välja võtta. Rahaliselt on see Sulle kahjulik otsus.
Lähemalt saad muudatustest lugeda ka Rahandusministeeriumi lehelt.
2021. aasta jaanuarist saab teises sambas oleva raha enne pensioniikka jõudmist välja võtta. See ei ole Sulle aga kasulik. Miks?
Väljavõetavalt summalt pead tasuma 20% tulumaksu. Pensionieani kogudes on võimalik raha kasutada ka ilma sellelt tulumaksu maksmata.
Pane tähele, et raha saad kätte alles 5–9 kuu pärast. Täpne aeg sõltub sellest, millal avalduse esitasid.
Raha välja võttes ei saa Sa järgmised 10 aastat enam teise sambasse koguda. Sellel perioodil kaotad ka riigipoolse panuse teise sambasse. Raha, mis muidu koguneks 2 + 4 skeemi järgi Sinu isiklikule pensionikontole, läheb nüüd riigieelarvesse erinevate kulude katteks. Mida kõrgem on Sinu sissetulek, seda suurem kaotus.
2021. aastast kehtib uus I samba arvestamise valem. Varem kogunes I sambasse rohkem, kui Sa II sambaga ei liitunud. Edaspidi on II sambasse kogumise mõju Sinu I sambale minimaalne. Kui tahad koguda tulevikuks võimalikult palju raha, tasub jätkata II sambasse kogumist.
Tulevikus on pension suure tõenäosusega kõrgem neil, kes jätkavad teise sambasse kogumist. Eesti Panga, Rahandusministeeriumi ja pankade arvutused näitavad, et I ja II sambast kokku saadav pension on suurem kui ainult I samba oma. Kõige lihtsamalt saad selles ise veenduda Sotsiaalkindlustusameti kalkulaatori abil.
Arvutus kehtib juhul, kui makseid teise sambasse ei ole varasemalt peatatud.
*Eesti pensionifondide indeks alates nende loomisest 2002. aastal (andmed seisuga 30.11.2020). Mineviku tootlus ei taga sarnast tootlust tulevikus.
Tark ei torma. Tea, et pensioni väljavõtmisel ei ole tähtaega. Seda on võimalik teha nüüd ja ka edaspidi, kuid pane tähele, et pärast otsuse jõustumist ei saa Sa järgmised 10 aastat seda muuta ja uuesti koguma hakata.
Teisest sambast raha väljavõtmiseks peab Sul olema Eesti isikukood. Ilma isikukoodita ei saa avaldust esitada.
Oled oma isikukoodi unustanud? Tee päring Eesti rahvastikuregistrisse.
Kõige parem on esitada raha väljavõtmise avaldus internetipangas või Pensionikeskuses.
Selleks peab Sul olema toimiv digitaalne identifitseerimisvahend, nagu ID-kaart, mobiil-ID või Smart-ID. Väljamakseavalduse esitamine on tasuline ja esitamiseks peab Su pangakontol olema piisav summa. Pensionikeskuse kaudu avaldust esitades saad teenustasu maksta 5 kohaliku panga (Swedbank, SEB, LHV, Luminor, Coop) kaudu.
Kui Sul puudub digitaalne identifitseerimisvahend, saad teha väljamakseavalduse pangaesinduses. Selleks pead esmalt broneerima aja pensioninõustamisele.
Pangaesinduses avalduse tegemiseks võta kaasa:
Riigikohus ei näinud oma 20. oktoobri otsuses vastuolu põhiseaduse ja nn pensionireformi eelnõu vahel ning president kuulutas reformi jõustavad seadusemuudatused ka samal päeval välja.
Oktoobris saavad kõik II sambaga liitunud otsustada, kas loobuda detsembrist kuni järgmise aasta septembrini oma palgast 2% makse tegemisest. Lisaks on hetkel Riigikohtus arutamisel seadus, millega soovitakse anda pensioniks kogujale senisest suurem otsustusvabadus, muuhulgas ka selle osas, kas jätkata II sambasse kogumist või mitte.
Uuel aastal muutub teine sammas vabatahtlikuks. Tahame, et Sul oleks vanaduspõlves mõnusam elu ja seetõttu soovitame kogumisega kindlasti jätkata. Jätkamine on kõigi eelduste kohaselt Sulle rahaliselt kasulikum ning raha välja võtmine toob kaasa tagajärjed, millega peaksid arvestama.
Kui Sul on küsimusi või ettepanekuid, saada need meile pangateatega. Sinu arvamus on meile tähtis!
Parimate soovidega Swedbank