Börsil kaubeldavad fondid

Tulenevalt 2018 jaanuarist jõustuvast PRIIPs määrusest ei saa alates uuest aastast osta börsil kaubeldavate fondide osakuid (ETF), mille kohta ei ole Swedbankil võimalik esitada kliendile põhiteabedokumenti (Key Information Document ehk KID).

Sellega seoses väheneb ETFide valik internetipangas, mida on võimalik osta aastast 2018 (eelkõige seoses USAs kaubeldavate ETFidega). Jätkuvalt on võimalik varem ostetud ETFe müüa ning müümisele piiranguid ei rakendu.

Arenenud turud

EUR

Arenevad turud

EUR

Tööstus & Sektor

EUR

Kapitaliseeritus

EUR

Toorained

EUR

Varia

EUR

Valuuta

EUR

Võlakirjad

EUR

Võimendusega / Pikk

EUR

Võimendusega / Lühike

EUR

Börsil kaubeldav fond (ETF) on sisult sarnane investeerimisfondile, sest kujutab endast väärtpaberite või mõne muu alusvara kogumit, ent erinevalt tavafondist saab ETF-e börsil osta/müüa sarnaselt üksikaktsiatele.

Erinevalt tavafondidest, puuduvad ETF-idel sisenemis- ja väljumistasud ning kauplemisel kehtivad aktsiatehingute teenustasud. Samuti on ETF-idega võimalik kaubelda reaalajas börsi lahtioleku ajal. Esialgselt pikaajaliste investorite pärusmaaks loetud ETF-id on aasta-aastalt kasvava likviidsuse toel muutunud ka aktiivsematele kauplejatele atraktiivseks.

Portfelli lihtsustatud hajutamine

ETF-e ostes on võimalik panustada ühe positsiooniga kogu indeksi liikumisele. Näiteks soovides investeerida S&P 500 aktsiatesse, piisab vastava ETF-i soetamisest ega tule osta kõiki 500 aktsiat.

Juurdepääs eksootilistele turgudele

Selle asemel, et iseseisvalt püüda leida kauplemisvõimalusi näiteks Taiwani, Singapuri või Lõuna-Aafrika aktsiaturgudele, võib soetada vastavate piirkondade ETF-e. Samuti on lihtsustatud panustamine erinevatesse maavaradesse nagu näiteks kuld, hõbe, nafta ja maagaas.

Madalam riskitase

ETF-ide eelis võrreldes aktsiatega on madalam volatiilsus. Üksikaktsiate puhul võib tulemuste järgselt toimuda suuri hinnakõikumisi, mida ETF-ide puhul üldjuhul ei esine.

Odavad teenustasud

Kauplemisel sarnanevad ETF-id aktsiatele ning sellest tulenevalt on ka kauplemistasud võrdlemisi madalad ja vastavad aktsiakauplemise hinnakirjale.

Võimenduse kasutamise lihtsus

Aina enam pakutakse investoritele kahe- ja kolmekordse võimendusega ETF-e, millega saab panustada vastava indeksi tõusule või langusele. Silmas tuleks pidada korrelatsiooni lühiajalisust ning vältida võimendusega fondidesse pikaajalist investeerimist.