Börsil kaubeldavad fondid

Börsil kaubeldavad fondid

Börsil kaubeldav fond (ETF) on sisult sarnane investeerimisfondile, sest kujutab endast väärtpaberite või mõne muu alusvara kogumit, ent erinevalt tavafondist saab ETF-e börsil osta/müüa sarnaselt üksikaktsiatele.

Erinevalt tavafondidest, puuduvad ETF-idel sisenemis- ja väljumistasud ning kauplemisel kehtivad aktsiatehingute teenustasud. Samuti on ETF-idega võimalik kaubelda reaalajas börsi lahtioleku ajal. Esialgselt pikaajaliste investorite pärusmaaks loetud ETF-id on aasta-aastalt kasvava likviidsuse toel muutunud ka aktiivsematele kauplejatele atraktiivseks.

Portfelli lihtsustatud hajutamine

ETF-e ostes on võimalik panustada ühe positsiooniga kogu indeksi liikumisele. Näiteks soovides investeerida S&P 500 aktsiatesse, piisab vastava ETF-i soetamisest ega tule osta kõiki 500 aktsiat.

Juurdepääs eksootilistele turgudele

Selle asemel, et iseseisvalt püüda leida kauplemisvõimalusi näiteks Taiwani, Singapuri või Lõuna-Aafrika aktsiaturgudele, võib soetada vastavate piirkondade ETF-e. Samuti on lihtsustatud panustamine erinevatesse maavaradesse nagu näiteks kuld, hõbe, nafta ja maagaas.

Madalam riskitase

ETF-ide eelis võrreldes aktsiatega on madalam volatiilsus. Üksikaktsiate puhul võib tulemuste järgselt toimuda suuri hinnakõikumisi, mida ETF-ide puhul üldjuhul ei esine.

Odavad teenustasud

Kauplemisel sarnanevad ETF-id aktsiatele ning sellest tulenevalt on ka kauplemistasud võrdlemisi madalad ja vastavad aktsiakauplemise hinnakirjale.

Võimenduse kasutamise lihtsus

Aina enam pakutakse investoritele kahe- ja kolmekordse võimendusega ETF-e, millega saab panustada vastava indeksi tõusule või langusele. Silmas tuleks pidada korrelatsiooni lühiajalisust ning vältida võimendusega fondidesse pikaajalist investeerimist.