Liigu lehe põhisisu juurde
EraklientÄriklient

Õigus-ja maksualane teave

Välismaiste kontode maksukuulekuse seadus (FATCA)

FATCA on USA alusseadus, mis kehtestati 2010. aastal ja mille eesmärk on suurendada maksukuulekust nende USA maksumaksjate hulgas, kes kasutavad välismaiseid kontosid. FATCA kohaselt peavad välismaised finantsasutused esitama USA-le andmed kõigi finantskontode kohta, mille omanikuks on USA maksumaksjad või sellised välismaised äriühingud, kus USA maksumaksjatel on oluline osalus. FATCA-l on piiriülene mõju ja seetõttu järgivad seda kogu maailma finantsasutused.

Dodd-Franki seadus

Doddi-Franki Wall Streeti reformimise ja tarbijakaitseseadus (Dodd-Frank) on USA föderaalseadus, mis võeti vastu finantskriisiga võitlemiseks. Sellel USA finantsregulatsiooni oluliselt muutnud seadusel on palju eesmärke, sealhulgas finantsturgude ulatuslik reguleerimine ja investorite senisest suurem kaitse. Õigusakti laiem eesmärk on kaitsta USA kodanikke ning seetõttu on sellel piiriülene mõju: selles sätestatud nõudeid peavad hakkama järgima kogu maailma finantsasutused. Seadusest tulenevalt võib USA kodanikel olla piiratud juurdepääs teatavatele investeerimisteenustele ja ‑toodetele.

FATCA kohaselt peavad USA maksumaksjad aru andma oma välismaal asuvate finantsvarade kohta

Alates 1. juulist 2014 peavad finantsasutused kogu maailmas küsima oma klientidelt, kas nad on USA maksukohustuslased. Juriidilistest isikutest kientide kohta uuritakse ka, kas nende omanikud on USA maksuresidendid või kodanikud. Seda kõike nõuab uus USA eeskiri FATCA ehk välismaiste kontode maksukuulekuse seadus. Ameerika Ühendriigid on sõlminud kokkuleppe andmete kogumiseks mitmete riikide, sh Eestiga.

USA maksukohustuslased on muuhulgas:

  • Ameerika Ühendriikide kodanikud ja maksuresidendid;
  • isikud, kellel on õigus igal ajal Ameerika Ühendriikidesse elama asuda (kellel on USA elamisluba ehk roheline kaart);
  • teatud aja USAs elanud isikud (mõne erandiga) – lähem teave siit

Kui klient on USA maksukohustuslane, palume tal täita vormi, kuhu tuleb lisada USA föderaalse maksukohustuslase identifitseerimisnumber TIN (Taxpayer Identification Number). Klient saab selle numbri USA maksuhaldurilt.

Juriidiline isik peab olema valmis avaldama oma tegeliku kasusaaja maksuresidentsuse ja kodakondsuse. Kui suure osa juriidilise isiku, kelle tegelik kasusaaja on USA maksuresident või kodanik, sissetulekust moodustab passiivne majandustegevus, siis peab finantsasutus avaldama juriidilise isiku andmed Maksu- ja Tolliametile.

Lisateave passiivse sissetuleku kohta

Kui klient ei esita nõutavaid andmeid, peab finantsasutus avaldama juriidilise isiku andmed Maksu- ja Tolliametile

Sellel lehel esitatud teave on lühikokkuvõte. Täpsemat teavet leiate USA maksuhalduri kodulehelt.

Täpsemat infot FATCA kohta leiad ka Rahandusministeeriumi kodulehelt.

Oled internetipangast välja logitud!

Kui Sul on küsimusi või ettepanekuid, saada need meile pangateatega. Sinu arvamus on meile tähtis!

Turvaliseks lahkumiseks sulge kõik brauseri aknad!

Parimate soovidega
Swedbank