Liigu lehe põhisisu juurde
EraklientÄriklient

Investeerimis­konto

Lahendus aktiivsele investorile

Investeerimiskonto võimaldab aktiivsel investoril tulumaksukohustust edasi lükata ning reinvesteerida teenitud kasum vahepeal tulumaksu tasumata.

  • Tehingud finantsvaraga
  • Tehinguid aitab korrastada investeerimiskonto raport
  • Investeerimiskonto raportist info otse tuludeklaratsioonile

Muudatused 01.01.2015 jõustunud Tulumaksuseaduse kohaselt:

  • Investeerimiskontol toimuvat valuuta konverteerimist ei käsitleta enam väljamaksena.
  • Laieneb vara ring, mida on võimalik lisada investeerimiskonto süsteemi. Erandina üldreeglist on võimalik lisada sellist finantsvara, mis ei ole soetatud investeerimiskonto vahendite eest – nt pärand ja kinge. Muudatus laiendab erandi kõikidele sarnastele olukordadele - nt finantsvara omandamine osalusoptsiooniga ja likvideerimisjaotisena). Määravaks on tehingu sisu (puudub võimalus tasuda rahas).

Mis on investeerimiskonto?

Investeerimiskonto on aktiivsele investorile mõeldud lahendus, mis võimaldab tulumaksukohustust edasi lükata, kui väärtpaberite müügist laekuv raha kantakse investeerimiskontole ning seda saab uuesti investeerida ilma vahepeal tulumaksu tasumata. Maksukohustuse edasilükkamine on lubatud üksnes eeldusel, et investeerimiskontolt tehakse tehinguid finantsvaraga.

Tulumaksu tasumise kohustus tekib alles siis, kui investeerimiskontolt võetakse välja rohkem raha kui sinna on pandud.

Kuidas investeerimiskontot avada?

Investeerimiskonto on tavaline arvelduskonto. Mõistlik on investeerimiskontona võtta kasutusele uus arvelduskonto, mille saab avada internetipangas või pangakontoris. Internetipangas on võimalik anda investeerimiskontona kasutatavale arvelduskontole eraldi nimetus , näiteks „investeerimiskonto“, mis võimaldab sellist kontot lihtsamalt teistest kontodest eristada

Igapäevatehingud tuleks hoida investeeringutest lahus

Investeerimiskontona ei ole soovitatav kasutada arvelduskontot, millelt tehakse igapäevatehingud sest sellisel juhul tuleb kõik sellel toimunud sisse- ja väljamaksed deklareerida. Investeerimiskontona kasutatavale kontole ei ole soovitav sõlmida otse- või püsikorralduslepinguid, avada pangakaarte, teostada kontolt igapäevaseid ülekandeid (maksed teenuste ja kommunaalkulude eest jms), sularahatehinguid ega valida seda krediidilepingute (laenud, krediitkaardid, liising jne) puhul teenindavaks kontoks, sest investeerimiskonto väljamaksena tuleb deklareerida kõik kanded, mis ei ole seotud finantsvara soetamisega ning seetõttu võib juhtuda, et tulumaksu tuleb maksta investeerimisega mitteseotud väljamakse tõttu.

Investeerimiskonto kasutamisel tuleb jälgida, et kõik võlgnevused panga ees saaksid tähtaegselt täidetud, kuna miinussaldo tekkimisel ühel arvelduskontol võidakse see teatud juhul katta teisel arvelduskontol, sh ka investeerimiskontol olevate vahendite arvelt. Tähtis pole jälgida mitte üksnes enda nimel sõlmitud krediidilepinguid, vaid ka selliseid, milles ollakse kaastaotlejaks. Kuna selline tehing ei ole samuti seotud finantsvara soetamisega, võib tulumaksu tasumise kohustus tekkida taaskord investeerimisega mitteseotud väljamakse tõttu.

Investeerimiskonto tehingud peab deklareerima

  • Investeerimiskonto on tavaline arvelduskonto, mille kasutamisest investeerimiskontona peab deklaratsioonivormil teavitama maksuametit. Deklaratsioonil näidatakse kõik investeerimiskontol tehtud sisse ja väljamaksed.
  • Investeerimiskonto tehingute deklareerimise lihtsustamiseks soovitame kasutada Swedbanki investeerimiskonto raportit , mis aitab teha kokkuvõtte finants- ja muu varaga tehtud tehingutest investeerimiskontol, et lihtsustada tuludeklaratsiooni täitmist. Raporti andmed saab saata deklaratsioonile elektrooniliselt.

Üks või kaks väärtpaberikontot?

Kui Teil on olemas väärtpaberikonto ja soovite kasutada investeerimiskonto süsteemi, tuleb väärtpaberikontot teenindavaks arvelduskontoks valida investeerimiskonto. Swedbanki kontoris saate investeerimiskonto siduda olemasoleva väärtpaberikontoga või avada koos investeerimiskontoga ka uue väärtpaberikonto.

Investeerimiskontosid võite avada piiramatul arvul ja mis tahes Euroopa Liidu liikmesriigi või Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni liikmesriigi (OECD) krediidiasutuses. Peale piirkonna on piiratud ka investeerimiskontol oleva rahaga tehtavate tehingute ringi. Tutvuge täpsema loeteluga, lugedes tulumaksuseadust.

Investeerimiskonto on lisavõimalus, mitte kohustus

Paralleelselt kehtib ka nn tavasüsteem investeeringute maksustamisel. Kahe süsteemi erinevus on just maksustamise hetkes: n-ö tavasüsteemi järgi tekib maksukohustus iga müügitehingu järel, uue korra järgi aga alles siis, kui investeerimiskontodelt võetakse kokku välja rohkem raha, kui on sinna pandud.

Küsige nõu

Küsimuste korral helistage julgesti meie investeerimistoele
E-R 9.00 - 17.00

Oled internetipangast välja logitud!

Kui Sul on küsimusi või ettepanekuid, saada need meile pangateatega. Sinu arvamus on meile tähtis!

Turvaliseks lahkumiseks sulge kõik brauseri aknad!

Parimate soovidega
Swedbank