Lahendused makseraskuste korral

Swedbank ASi ja Swedbank Liising ASi poolt võimaldatavad lepingu muudatused

Laenumaksete hilinemise vältimiseks on kasulik panka pöörduda, sest:

 • probleemide ennetamisel on võimalikud tuleviku kulutused väiksemad (lepingutasud, menetlustasud, kohtutäituritasud jne).
 • maksekäitumise ajalool on suur mõju tulevastele laenutingimustele
 • maksepuhkusega annab pank laenusaajale võimaluse laenumaksete edasi lükkamiseks. See annab Sulle võimaluse keskenduda makseraskusi põhjustava probleemi lahendamisele (nt: töö leidmisele)

Mida teha, kui on tekkinud makseraskused?

Alljärgnevalt saad lugeda lahendustest, mida oleme klientidele välja pakkunud. Parima lahenduse leiame siis, kui arutame koos läbi Sinu ootused ja soovid ning meie mõlema võimalused. Selleks saada e-kiri aadressil volgnevused@swedbank.ee või helista klienditoe telefonil 6 310 310.

Lepingu muudatused

 • Põhiosa maksepuhkus

  Põhiosa maksepuhkus on abiks juhul, kui Sinu või Sinu perekonna sissetulekud on ajutiselt vähenenud. Maksepuhkuse pikkus on laenu puhul üldjuhul mitte kauem kui 6 kuud ja autoliisingu puhul mitte kauem kui 3 kuud, kuid see sõltub Sinu majanduslikust olukorrast. Selle aja jooksul on lepingu põhiosamaksed peatatud ja tasuda tuleb vaid intressimakseid. Samas on väga oluline, et Sa otsiksid ka maksepuhkuse ajal aktiivselt lahendusi, kuidas hakata uuesti täies ulatuses laenu- ja liisingumakseid tasuma. Üldjuhul maksepuhkust mitu korda ei pikendata.

 • Täielik maksepuhkus

  Täielikku maksepuhkust on võimalik taotleda kinnisvaraga tagatud laenude puhul. Täielik maksepuhkus hõlmab laenu põhiosa- kui intressimakseid ja on mõeldud neile, kes on jäänud ajutiselt ilma sissetulekuta ning kellel on tekkinud kuumaksete tasumisel raskusi. Kinnisvaraga tagatud laenude korral on täieliku maksepuhkuse periood üldjuhul mitte kauem kui 6 kuud, kuid see sõltub Sinu majanduslikust olukorrast.. Ka täieliku maksepuhkuse puhul on äärmiselt oluline, et oleksid aktiivne ja otsiksid võimalusi, kuidas olla valmis oma kohustusi täitma, kui maksepuhkus läbi saab.

 • Lisasumma võla tasumiseks

  Võib juhtuda, et laenu tagasimaksmisel on tekkinud võlg ning puudub raha isegi intressi ja viiviste koheseks tasumiseks. Sel juhul võime arutada võimalust, et laenata Sulle kogunenud võla tasumiseks lisasumma ning koostada uus maksegraafik. Lähtuvalt Sinu majanduslikust olukorrast on järgnevateks kuudeks võimalik taotleda ka põhiosa või täielikku maksepuhkust (loe ülevalt selgitusi maksepuhkuste kohta). Seda lahendust pakume vaid juhul, kui on tõenäoline, et Sul on suuremate kuumaksete tasumiseks tulevikus regulaarne sissetulek olemas. See võimalus kehtib nii laenu- kui liisingulepingute puhul.

 • Lepingu tähtaja pikendamine

  Lepingu tähtaja pikendamisest on abi, kui sissetulekud on püsivalt vähenenud, näiteks palka on vähendatud või üks pereliige on kaotanud töökoha. Lepingu pikendamine tähendab seda, et kuumakse muutub väiksemaks, aga laenu või liisingu tagasimaksmiseks kulub pikendatud aja võrra rohkem aega.

  Vahel pole aga lepingu tähtaja pikendamisest märkimisväärset kasu, sest kohustus on väga suur ning tähtaeg juba varasemast väga pikk. Siis ei ole kuumakse vähenemine märkimisväärne. Igal juhul saame selle võimaluse koos läbi arutada.

 • Väiksemate laenukohustuste ühendamine suuremaks laenuks

  Kui Sul on mitu väikest laenu ja palju eri kuumakseid, mis käivad üle jõu, võib aidata nende lepingute ühendamine üheks laenuks, millel on üks tähtaeg. Seda oleks mõistlik teha näiteks väikelaenu, arvelduslaenu ja krediitkaardi lepingutega. See annab võimaluse muuta igakuisteks laenude tagasimaksmiseks kuluvad summa väiksemaks.

 • Kinnisvaraga tagatud laenust osale täismaksepuhkuse vormistamine

  Antud variant on mõeldud Sulle siis, kui Sinu sissetulek on püsivalt vähenenud, kuid lähiajal on siiski näha taas nende suurenemist, mistõttu hetkel oled võimeline tasuma igakuiselt vaid teatud kindlat summat laenukohustuste katteks. Sellisel juhul on võimalik taotleda pangalt uue laenu väljastamist, millega refinantseeritakse ühest või mitmest lepingust tulenevad kohustused kas osaliselt või täielikult. Uude lepingusse on võimalik refinantseerida nii kinnisvaraga tagatud laenudest tulenevad kohustused kui ka muud väiksemad laenukohustused (välja arvatud autoliisingust tulenevad kohustused). Uuele sõlmitavale laenulepingule võimaldab pank täielikku maksepuhkust. Täieliku maksepuhkuse pikkus sõltub Sinu majanduslikust olukorrast, kuid üldjuhul on perioodiks kuni 6 kuud. Seega jääb Sulle esialgse kinnisvara tagatisel võetud laenulepingu alusel tasuda igakuiselt jõukohane summa uuele laenulepingule võimaldatud täismaksepuhkuse perioodi jooksul. Uuele laenule valitakse tähtaeg lähtuvalt panga tootetingimustest ja sellest, et peale täieliku maksepuhkuse lõppu saaks laenude maksmine igakuiselt jõukohase koormusega jätkuda.

Vara vahetamine või müük

 • Eluaseme või auto vahetamine odavama vastu

  Kui selgub, et võetud kohustus ei ole ka pikemas perspektiivis jõukohane, võib olla sobivaks lahenduseks eluaseme või auto väljavahetamine soodsama vastu. Suuremast korterist väiksemasse kolimine või sõiduki vahetamine ökonoomsema vastu aitab ühtlasi säästa kulutusi eluasemele või säästa kütusele kuluvaid summasid. Rahaga, mis sellise vahetuse tulemusel üle jääb, saad kohe tasuda oma võla ning nii on võimalik laenu kuumakset vähendada. Sealjuures tuleb arvestada, et antud tehinguteks on alati vajalik panga nõusolek ning parima lahenduse leidmiseks tuleks eelnevalt pangaga konsulteerida. Lisaks on oluline teada, et vara vahetamine võib võtta kaua aega või pead tingimustes paindlik olema.

 • Vara müük kliendi soovil

  Kui on ette näha pikaajalist sissetulekute vähenemist, võiks ühe võimalusena kaaluda tagatisvara (kinnisvara või auto) müümist, et ennetada tekkida võivaid makseraskusi. Soovitame alustada müügiga võimalikult vara ja pigem Sinu enda kui panga algatusel. Siis on rohkem aega ning tõenäoliselt saavutad parema hinna. Enne vara müüki konsulteeri aga kindlasti pangaga.

  Teinekord piisab ajutistest raskustest jagusaamiseks ka koduse vara müügist. Internetis või ajalehes kuulutades võid müüa kodutehnikat või mööblit ning saadud raha eest suudad rasked ajad üle elada. Siinkohal on oluline jälgida, et kui soovitakse müüa järelmaksuga ostetud vara, siis selleks on vajalik müüja ja finantseerija kirjalik nõusolek.

 • Sundmüük panga algatusel

  Äärmuslikel juhtudel palume vara müügil kohtutäituri abi, see on eelkõige siis, kui laenu- või liisinguvõtja ise oma probleemi lahendamise vastu huvi ei tunne ning väldib igasugust suhtlust pangaga - ei vasta kõnedele, vahetab telefoninumbri ja elukoha või lahkub Eestist sootuks. Kohtutäitur müüb vara enampakkumise teel, mistõttu võib vara hind kujuneda turuhinnast madalamaks ja samuti tuleb arvestada ka kohtutäituri kuludega (ca 10% kohustuse jäägist). Et sellist olukorda vältida, tasub probleemide tekkimisel kohe pangaga igakülgset koostööd teha.

Kui Sul tekib kohustuste täitmisel raskusi, on kõige tähtsam võtta kohe pangaga ühendust, et tekkinud olukord koos läbi arutada. Mida varem me koostööd alustame, seda tõenäolisemalt ning kiiremini leiame lahenduse.

Olemasoleva lepingu ja maksegraafiku kohta avalduse või taotluse tegemisel saad kasutada pangateadet internetipangas www.swedbank.ee.

Milleks üldse vaeva näha pangaga kokkulepete saavutamise nimel? Peale selle, et vältida ebameeldivaid ning kulukaid juriidilisi toiminguid (kohus ja täitemenetlus), on Sinu jaoks tähtis säilitada hea makseajalugu. Pikaajaliste ja suurte võlgnevuste puhul võib Sul olla tulevikus mis tahes Eesti pangast laenuvõtmine raske või hoopis võimatu.

Laenu- või liisingulepingu muudatused fikseeritakse olemasoleva lepingu lisana. Lepingu tingimuste muutmiseks tuleb Sul pöörduda panga poole.

Lepingu muutmisel tuleb arvestada ka võimalike kuludega (lepingu lisa sõlmimise tasu). Vaata lepingutasu suurust meie hinnakirjast.

Suuremad lepingutasud saab maksta ka 3- kuni 12-kuulise graafiku alusel.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kui jätkate veebilehe sirvimist või vajutate „Jah, nõustun“ ikooni, siis nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. Tutvuge ka meie küpsiste kasutamise eeskirjaga.