Liigu lehe põhisisu juurde
EraklientÄriklient

Lahendused makseraskuste korral

Kuidas saame Sind aidata makseraskuste korral?

Kui Sul peaks tekkima raskusi laenu tagasi maksmisega, siis on väga oluline meiega koheselt ühendust võtta, et Sinu makseajalugu säiliks korrektsena. Saame pakkuda järgnevaid lahendusi.

  • Põhiosa maksepuhkus
  • Täielik maksepuhkus
  • Lepingu tähtaja pikendamine
  • Väiksemate laenude ühendamine suuremaks laenuks.

Taotlused makseraskustega toimetulekuks

Kui Sinu maksepuhkus lõpeb, aga laenu tagasimaksmisega on endiselt raskusi, siis pakume Sulle erinevaid lahendusi makseraskustega toimetulekuks. Tutvu allpool olevate võimalustega, täida vastav taotlus ja leiame koos Sulle sobiva lahenduse.

Kui Sul on laenumaksekindlustus, aitab see Sul ootamatu töökaotuse või haigestumise korral laenu kuumakseid tasuda. Täida kahjuavaldus siin.

Muud lahendused makseraskustega toimetulekuks

Põhiosa maksepuhkus on abiks, kui Sinu või Sinu perekonna sissetulekud on ajutiselt vähenenud. Maksepuhkuse pikkus on laenu puhul 6 kuni 12 kuud, kuid see sõltub Sinu majanduslikust olukorrast. Selle aja jooksul on lepingu põhiosamaksed peatatud ja tasuda tuleb vaid intressimakseid. Samas on väga oluline, et Sa otsiksid ka maksepuhkuse ajal aktiivselt lahendusi, kuidas hakata uuesti täies ulatuses laenu- ja liisingumakseid tasuma. Üldjuhul maksepuhkust mitu korda ei pikendata.

Täielikku maksepuhkust on võimalik taotleda kinnisvaraga tagatud laenude puhul. Täielik maksepuhkus hõlmab nii laenu põhiosa- kui ka intressimakseid ja on mõeldud neile, kes on jäänud ajutiselt ilma sissetulekuta ning kellel on tekkinud kuumaksete tasumisel raskusi. Kinnisvaraga tagatud laenude korral on täieliku maksepuhkuse periood üldjuhul mitte kauem kui 6 kuud, kuid see sõltub Sinu majanduslikust olukorrast. Ka täieliku maksepuhkuse puhul on äärmiselt oluline, et oleksid aktiivne ja otsiksid võimalusi, kuidas olla valmis oma kohustusi täitma, kui maksepuhkus läbi saab.

Võib juhtuda, et laenu tagasimaksmisel on tekkinud võlg ning puudub raha isegi intressi ja viiviste koheseks tasumiseks. Sel juhul võime arutada võimalust, et laenata Sulle kogunenud võla tasumiseks lisasumma ning koostada uus maksegraafik. Lähtuvalt Sinu majanduslikust olukorrast on järgnevateks kuudeks võimalik taotleda ka põhiosa või täielikku maksepuhkust (loe ülevalt selgitusi maksepuhkuste kohta). Seda lahendust pakume vaid juhul, kui on tõenäoline, et Sul on suuremate kuumaksete tasumiseks tulevikus regulaarne sissetulek olemas. See võimalus kehtib nii laenu- kui liisingulepingute puhul.

Lepingu tähtaja ehk laenuperioodi pikendamisest on abi, kui sissetulekud on püsivalt vähenenud, näiteks palka on vähendatud või üks pereliige on kaotanud töökoha. Lepingu pikendamine tähendab seda, et kuumakse muutub väiksemaks, aga laenu või liisingu tagasimaksmiseks kulub pikendatud aja võrra rohkem aega.

Vahel pole aga lepingu tähtaja pikendamisest märkimisväärset kasu, sest kohustus on väga suur ning tähtaeg juba varasemast väga pikk. Siis ei ole kuumakse vähenemine märkimisväärne. Igal juhul saame selle võimaluse koos läbi arutada.

Kui Sul on mitu väikest laenu ja palju eri kuumakseid, mis käivad üle jõu, võib aidata nende lepingute ühendamine üheks laenuks, millel on üks tähtaeg. Seda oleks mõistlik teha näiteks väikelaenu, arvelduslaenu ja krediitkaardi lepingutega. See annab võimaluse muuta igakuisteks laenude tagasimaksmiseks kuluvad summa väiksemaks.

Vara vahetamine või müük

Kui selgub, et võetud kohustus ei ole ka pikemas perspektiivis jõukohane, võib olla sobivaks lahenduseks eluaseme või auto väljavahetamine soodsama vastu. Suuremast korterist väiksemasse kolimine või sõiduki vahetamine ökonoomsema vastu aitab ühtlasi säästa kulutusi eluasemele või säästa kütusele kuluvaid summasid. Rahaga, mis sellise vahetuse tulemusel üle jääb, saad kohe tasuda oma võla ning nii on võimalik laenu kuumakset vähendada. Sealjuures tuleb arvestada, et antud tehinguteks on alati vajalik panga nõusolek ning parima lahenduse leidmiseks tuleks eelnevalt pangaga konsulteerida. Lisaks on oluline teada, et vara vahetamine võib võtta kaua aega või pead tingimustes paindlik olema.

Kui on ette näha pikaajalist sissetulekute vähenemist, võiks ühe võimalusena kaaluda tagatisvara (kinnisvara või auto) müümist, et ennetada tekkida võivaid makseraskusi. Soovitame alustada müügiga võimalikult vara ja pigem Sinu enda kui panga algatusel. Siis on rohkem aega ning tõenäoliselt saavutad parema hinna. Enne vara müüki konsulteeri aga kindlasti pangaga.

Teinekord piisab ajutistest raskustest jagusaamiseks ka koduse vara müügist. Internetis või ajalehes kuulutades võid müüa kodutehnikat või mööblit ning saadud raha eest suudad rasked ajad üle elada. Siinkohal on oluline jälgida, et kui soovitakse müüa järelmaksuga ostetud vara, siis selleks on vajalik müüja ja finantseerija kirjalik nõusolek.

Äärmuslikel juhtudel palume vara müügil kohtutäituri abi, see on eelkõige siis, kui laenu- või liisinguvõtja ise oma probleemi lahendamise vastu huvi ei tunne ning väldib igasugust suhtlust pangaga - ei vasta kõnedele, vahetab telefoninumbri ja elukoha või lahkub Eestist sootuks. Kohtutäitur müüb vara enampakkumise teel, mistõttu võib vara hind kujuneda turuhinnast madalamaks ja samuti tuleb arvestada ka kohtutäituri kuludega (ca 10% kohustuse jäägist). Et sellist olukorda vältida, tasub probleemide tekkimisel kohe pangaga igakülgset koostööd teha.

Kui Sul tekib kohustuste täitmisel raskusi, on kõige tähtsam võtta kohe pangaga ühendust, et tekkinud olukord koos läbi arutada. Mida varem me koostööd alustame, seda tõenäolisemalt ning kiiremini leiame lahenduse.

Milleks üldse vaeva näha pangaga kokkulepete saavutamise nimel? Peale selle, et vältida ebameeldivaid ning kulukaid juriidilisi toiminguid (kohus ja täitemenetlus), on Sinu jaoks tähtis säilitada hea makseajalugu. Pikaajaliste ja suurte võlgnevuste puhul võib Sul olla tulevikus mis tahes Eesti pangast laenuvõtmine keeruline või hoopis võimatu.

Laenu- või liisingulepingu muudatused fikseeritakse olemasoleva lepingu lisana. Lepingu tingimuste muutmiseks tuleb Sul pöörduda panga poole.

Lepingu muutmisel tuleb arvestada ka võimalike kuludega (lepingu lisa sõlmimise tasu). Vaata lepingutasu suurust meie hinnakirjast.

Suuremad lepingutasud saab maksta ka 3- kuni 12-kuulise graafiku alusel.

Oled internetipangast välja logitud!

Kui Sul on küsimusi või ettepanekuid, saada need meile pangateatega. Sinu arvamus on meile tähtis!

Turvaliseks lahkumiseks sulge kõik brauseri aknad!

Parimate soovidega
Swedbank