Optsioonid

Mis on optsioonid?

Optsiooni ostmine tähendab õigust, mitte kohustust osta või müüa kindel kogus alusvara (aktsiad, valuuta, toorained) määratud hinnaga ja määratud kuupäeval. Klient, kes ostab optsiooni, maksab selle õiguse eest preemiat.

Optsioonide enamlevinud alusvarad:

  • Aktsiad
  • Indeksid
  • Valuuta
  • Toorained
  • Intressmäärad

Optsioonidega kauplemine

  • Swedbanki vahendusel saab kaubelda Põhjamaade, Euroopa ning USA turgudel kauplevaid optsioone. Samuti on võimalik kaubelda optsioone valikule Balti põhinimekirja ettevõtete aktsiatele.
  • Optsioonidega kauplemise eelduseks on arvelduskonto omamine Swedbankis ja finantstehingute raamlepingu olemasolu, mille saab sõlmida lähimas Swedbanki kontoris. Lisainfo saamiseks võtke meiega ühendust aadressil markets@swedbank.ee.

Riskid

  • Optsiooni ostes on maksimaalne risk piiratud makstud preemia suurusega, rohkem kaotada ei ole võimalik.
  • Optsiooni müümisega kaasnevad aga oluliselt suuremad riskid - kui optsiooni ostes on limiteeritud kaotusevõimalus ja teoreetiliselt limiteerimata võiduvõimalus, siis optsiooni müües on võiduvõimalus limiteeritud (saadud preemia) ja kaotusevõimalus praktiliselt limiteerimata.

Hea teada

Optsiooni tüüp

Optsioon saab olla kas ostuoptsioon (Call optsioon) või müügioptsioon (Put). Esimene annab vastavalt kliendile õiguse osta vastavat finantsvara (nt. aktsiat) ning teine õiguse müüa.

Optsiooni tähtaeg

Kuupäev, millal optsiooni omanik peab otsustama, kas ta tahab optsiooni aluseks olevat finantsvara osta (müüa) või mitte.

Optsiooni tehinguhind (Strike)

Hind, millega optsiooni omanik võib optsiooni tähtajal aluseks olevat finantsvara osta (Call) või müüa (Put).

Lepingu suurused

Optsioone kaubeldakse lepingute kaupa, ühes lepingus on reeglina 100 aktsiat.

Optsiooni preemia

Optsiooni hinda noteeritakse ühe aktsia kohta ning kogupreemia saamiseks tuleb see läbi korrutada lepingute arvu ja 100ga, ehk aktsiate koguarvuga.

Optsiooni kasutamine

Optsioonid põhinevad Delivery’l ehk see tähendab, et klient vastavalt ostab/müüb optsiooni lõppedes aktsiaid. Selline aktsiate väljaost/müük on sarnane aktsiatehingule, kus võetakse standardset komisjonitasu ning väärtuspäevaks on T+3 (täna+3 päeva). Kliendil on võimalus kuni optsiooni lõppemishetkeni ostetud optsioon tagasi müüa, tehes niiviisi nn. rahalise tasaarvelduse ehk cash-settlemendi.

Kasulikud lingid

Kontaktid

LC&I Markets Estonia
+372 613 1631